SCADA rendszerek

A SCADA rendszerek ipari folyamatok és infrastruktúra felügyeletére, irányítására szolgálnak. valós idejű adatgyűjtési, felügyeleti és irányítási képességeket biztosítanak. Javítják a hatékonyságot, a biztonságot és a megbízhatóságot különböző alkalmazások és iparágak területén. 

Lehetővé teszi az operációs technológiában használt, különféle platformon futó programok integrálását irodai (Windows) környezetbe, ezáltal igen nagy szabadságot adva a felhasználóknak az esetleges további műveletekhez.
A SCADA rendszerek összetevői:

1. Ember-gép interfész (HMI)

Az a felhasználói felület, amely lehetővé teszi az üzemeltetők számára a SCADA rendszerrel való interakciót. A HMI-k megjelenítik a szenzoroktól gyűjtött adatokat, és lehetővé teszik az üzemeltetők számára a folyamatok és berendezések irányítását.

2. Felügyeleti rendszer

Ez magában foglalja a szervereket és szoftvereket, amelyek összegyűjtik az adatokat a terepi eszközökről, feldolgozzák azokat, és megjelenítik a HMI-n. A felügyeleti rendszer az adatokat naplózza biztosítva ezzel a későbbi elemzés lehetőségét.


3. Távoli terminálegységek (RTU-k)

Ezek mikroprocesszor-vezérelt eszközök, amelyek kapcsolatban állnak a terepi fizikai berendezésekkel (mint például szenzorok és működtetők). Az RTU-k összegyűjtik az adatokat a berendezésekről, és elküldik azokat a felügyeleti rendszernek. Parancsokat is kaphatnak a felügyeleti rendszertől a berendezések irányítására.

4. Programozható logikai vezérlők (PLC-k)

Hasonlóak az RTU-khoz, a PLC-ket gépek és folyamatok irányítására használják. Nagyon megbízhatóak főként valós idejű vezérlési feladatokra alkalmazzák őket. A PLC-k önállóan is működhetnek, és programozhatók meghatározott vezérlési funkciók elvégzésére.


5. Kommunikációs infrastruktúra

Ez magában foglalja azokat a hálózatokat és kommunikációs protokollokat, amelyek összekapcsolják a SCADA összetevőit. A kommunikáció lehet vezetékes vagy vezeték nélküli, és gyakran több rétegből és redundanciából áll, hogy biztosítsa a megbízhatóságot és a biztonságot.

Akár az egyedi fejlesztésű, akár a készen kapható moduláris SCADA megoldásokat tekintjük, azok számos előnyt kínálnak:

1. Távoli monitorozás és irányítás

A SCADA rendszerek lehetővé teszik az üzemeltetők számára, hogy távolról figyeljék és irányítsák az ipari folyamatokat és berendezéseket, gyakran több kilométerre a távoli helyszínről. Ez különösen fontos olyan esetekben, amikor a valós idejű monitorozás és beavatkozás kulcsfontosságú.

bg--gray py-5

2. Növelt hatékonyság

A SCADA rendszerek valós időben szolgáltatnak adatokat az eszközök és folyamatok teljesítményéről. Ezáltal lehetővé teszik az üzemeltetők számára, hogy késedelem nélkül azonosítsák a problémákat. Így megvalósítható a gyors korrekció, csökken a leállási idő és javul a termelékenység.


3. Adatgyűjtés és elemzés

A SCADA rendszerek nagy mennyiségű adatot gyűjtenek, amelyet elemzésre lehet használni a trendek azonosításához, a potenciális hibák előrejelzéséhez és a karbantartási ütemtervekkel, folyamatjavításokkal kapcsolatos megalapozott döntések meghozatalához.

bg--gray py-5

4. Biztonság növelése

A valós idejű monitorozás segít az esetleges veszélyforrások vagy rendellenes állapotok korai észlelésében, lehetővé téve az időben történő beavatkozást a balesetek megelőzése vagy a kockázatok csökkentése érdekében.


5. Integráció és kompatibilitás

A SCADA rendszerek képesek integrálódni különböző gyártóktól származó szenzorokkal, vezérlőkkel és egyéb eszközökkel, ami rugalmassá és alkalmazkodóképessé teszi azokat különböző ipari környezetekben.

Fordulj hozzánk bizalommal!

  • Cím: 1097 Budapest, Könyves Kálmán Krt. 12-14.
  • Telefonszám: +36 20 548 1181 - kereskedelem
  • +36 20 951 6368 - pénzügy